RugerForum.com

This is a Ruger Firearms enthusiast's forum, but it is in no way affiliated with, nor does it represent Sturm Ruger & Company Inc. of Southport, CT.
It is currently Mon Oct 20, 2014 3:40 am

All times are UTC - 7 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sun Sep 22, 2013 11:45 pm 
Offline
Hunter

Joined: Thu Mar 27, 2003 2:01 am
Posts: 4721
Ever wonder what something that you bought a long time ago would cost in today's dollars? I can't vouch for it's accuracy(I don't trust any figures from the .gov/Bureau of Labor Statistics--especially the .gov that we got today :roll: ) but it might give you a rough idea. That Ruger .22 Standard Pistol that cost $37.50 back in 1949 would cost you $368.50 in today's money. :o :shock: :mrgreen:

http://www.bls.gov/data/Inflation_Calculator.htm
CPI Inflation Calculator


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 11:01 am 
Offline
Hunter
User avatar

Joined: Sat Jan 06, 2007 2:01 am
Posts: 4712
Location: Terrebonne, Oregon, USA
Keep in mind that the CPI model has been changed twice during your time frame, first in 1980 then again in 1990. Using the 1990 model, current inflation is about 6.5%. Using the 1980 model, it is a painful 11%.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 12:21 pm 
Offline
Hunter
User avatar

Joined: Mon Mar 06, 2006 2:01 am
Posts: 2615
Location: Alabama Gulf Coast
Very interesting!

I worked at a service station while I was in high school (1967). I remember customers really getting upset when gas went to $.32 a gallon. So in today's money it is equivalent to $2.24. So what is the cost per gallon now! :?

_________________
The more a feller's got on his mind, the less time he's got to think on any one thing. (Festus Haggen)


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 7:27 pm 
Offline
Hawkeye

Joined: Sun Dec 07, 2008 8:07 pm
Posts: 19830
Location: Wesley Chapel, Florida
Well, When I got married in 1962, $20-$25 bought groceries for the week and I'm NOT talking about just beans and Mac & Cheese. We ate pretty well.
Now, I'm LUCKY if I can get away with $150 to $160 for the week. I eat a LOT less meat and steak.

OH, WAIT !!!
I forgot, FOOD is NOT a part of the "COST OF LIVING" calculations; MY BAD. :roll: :roll: :roll:

_________________
PJSD


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 8:12 pm 
Offline
Hawkeye
User avatar

Joined: Sat Mar 14, 2009 5:27 pm
Posts: 18610
Location: +4020
Colonialgirl wrote:
Well, When I got married in 1962, $20-$25 bought groceries for the week and I'm NOT talking about just beans and Mac & Cheese. We ate pretty well.
Now, I'm LUCKY if I can get away with $150 to $160 for the week. I eat a LOT less meat and steak.

As a kid at about that time, I went to the grocery store almost every week with my Mom and I remember she'd pretty much fill up the trunk of the Chevy with groceries for $25 or so. It was rare that the grocery bill (for three!) hit $30.

_________________
Steel cuts flesh. Steel cuts bone. Steel does not cut steel. --Stephen Hunter, The 47th Samurai.

We will march on a road of bones. --Hunter S. Thompson.

Sat Cong!


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue Sep 24, 2013 5:55 am 
Offline
Hunter
User avatar

Joined: Mon Mar 06, 2006 2:01 am
Posts: 2615
Location: Alabama Gulf Coast
I remember when I was about 10 or 11. In between paydays, mom would send me to the store on my bike to get a loaf of bread and a half gallon of milk. She would give me a dollar and told me that I could have the change that was left over. :shock:

_________________
The more a feller's got on his mind, the less time he's got to think on any one thing. (Festus Haggen)


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue Sep 24, 2013 6:06 pm 
Offline
Hawkeye

Joined: Tue Nov 18, 2008 8:37 pm
Posts: 5934
Location: United States of America
Uh oh, the calculator says my dad's minimum wage job at the hardware store would pay $9.24 today.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed Sep 25, 2013 3:33 pm 
Offline
Blackhawk

Joined: Mon Feb 16, 2009 8:24 am
Posts: 576
Location: Louisiana
Hey, a Corvette cost roughly $4000.00 in 1962, according to the calculator, that would be a touch under $31,000.00. Corvette's are one of today's greatest bargains compared to its competitors, but, $31,000 won't buy much of a car in these days and times. ($31,000 is roughly half what a decently equipped Corvette actually costs in 2013)

(guess that is why I always shop carefully and of course, purchase used :) )

_________________
Si vis pacem, para bellum


Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu Sep 26, 2013 6:39 am 
Offline
Hunter
User avatar

Joined: Mon Mar 06, 2006 2:01 am
Posts: 2615
Location: Alabama Gulf Coast
willk wrote:
Hey, a Corvette cost roughly $4000.00 in 1962, according to the calculator, that would be a touch under $31,000.00. Corvette's are one of today's greatest bargains compared to its competitors, but, $31,000 won't buy much of a car in these days and times. ($31,000 is roughly half what a decently equipped Corvette actually costs in 2013)

(guess that is why I always shop carefully and of course, purchase used :) )


Good Point.

_________________
The more a feller's got on his mind, the less time he's got to think on any one thing. (Festus Haggen)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC - 7 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], gunman42782, powder smoke and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group